Běžné opotřebení hliněných omítek se děje jako u konvenčních omítek. Jednou za čas můžete omítku přeštukovat (tj. přidáním další vrstvy) nebo přemalovat difuzně otevřeným nátěrem (třeba hliněným nátěrem). Tyto nátěry nabízí i konvenční prodejci barev, například Keim, se kterými máme praktické zkušenosti.
Pro nákup hliněných omítek se lze obrátit na osvědčené internetové obchody (hliněný dům, picas, terrafino, ...). Při nákupu online dává smysl si nejdříve vyžádat vzorky. Pokud budete objednávat z eshopu Hliněný dům, terrafino a Picas, dokáží vám skvěle poradit, jsou to zkušení odborníci. Jiné dodavatele doporučujeme si prověřit a před nákupem se ptát a vyžádat si vzorník. Můžete nás případně navštívit a vzorky si prohlédnout přímo na zdi.
Potřebujete opravit hliněnou omítku? U konvenční omítky byste to prostě zamázli tmelem či sádrou a přemalovali. To můžete udělat i u hliněné omítky, barvu dokonce seženete i vlídnou k difuzně otevřené stavbě. Ale pak už vás vzhled hlíny na zdi nebude hladit na duši, protože barva vytvoří dojem konvenční omítky.
Na opravu hliněné omítky je lepší zavolat odborníka. Opravovat něco je daleko složitější než to udělat nové. Malé opravy se řeší spíše restaurátorsky = velmi opatrně a s malým množtsvím vody. Větší opravy se hodí udělat celoplošně od rohu do rohu. Podklad navlhčete, poté aplikujte směs v adekvátním množství. Přirovnáním může být kabát a záplata. Filcem a vodou se poté směs zapraví. Pokud je to větší plocha, přidáte další vrstvu štuku = fajnové.
Další informace k této službě si můžete zjistit zde