Proč byste měli mít doma hliněnou omítku? Hliněné omítky jsou atraktivní nejen pro to, jak vypadají, ale i pro pocit, který v místnosti a celém domě vyvolávají. Spojení s matkou zemí, fakt, že nejsou okoukané jako konvenční omítky a navíc jsou krásné. Každopádně hliněná omítka je velmi moderní a žádaná v domech starých, rekonstruovaných i novostavbách. Dokonce ani panelákům se nevyhýbá. Hliněná omítka se dá považovat za zdravější variantu, my Hlinaři osobně do hliněné omítky nepřidáváme nic, co by zavánělo průmyslovou či jakoukoliv jinou úpravou. Žádná syntetická pojiva, žádné plastifikátory, žádné syntetické barvy.
Hlína v omítce umí pracovat se vzdušnou vlhkostí, a tím vlastně docela pěkně omezí případný vznik plísní. Pokud máte difuzně otevřenou stavbu, pak hliněná omítka difuzní otevřenost zachová. Pokud ale difuzně otevřenou stavbu nemáte, i tak si můžete užívat pohledu na hlínu na zdi, to se nevylučuje. Pokud vás hlína láká, prostě ji nahoďte, nebojte se, že by váš domov nebo péče o něj nějak utrpěla. Hliněné omítky se v každodennosti chovají v podstatě stejně jako omítky konvenční. A zároveň cítíte, jak z nich dýchne teplo a útulno domova. Stačí mrknout na fotky.
Obecně se dá říct, že hliněnou omítku lze nanášet na všechny druhy podkladů. Je potřeba zvolit správný postup a správné složení vrstev s ohledem na zvolený výsledek. Proto doporučujeme konzultaci při projektování (novostavba) a u rekonstrukcí před záhajením prací, tedy ještě než začnete sundávat původní omítku a plánovat postup rekonstrukce (může se třeba stát, že vám dokážeme ukážeme ušetřit práci a peníze).
Běžné opotřebení hliněných omítek se děje jako u konvenčních omítek. Jednou za čas můžete omítku přeštukovat (tj. přidáním další vrstvy) nebo přemalovat difuzně otevřeným nátěrem (třeba hliněným nátěrem). Tyto nátěry nabízí i konvenční prodejci barev, například Keim, se kterými máme praktické zkušenosti.
Další informace k této službě si můžete zjistit zde