Hliněná omítka může hrát různými barvami, od modré, přes hnědou, červenou a růžovou, po žlutou. Pohybujeme se ale v zemitých tónech. Nečekejte bazénovou modrou nebo krvavou červenou. Základ tvoří asi 15 odstínů, do kterých lze přidat pigment.
Můžete se stavit přímo k nám na Zelenou Horu u Vyškova a spoustu odstínu si prohlédnout a dokonce i osahat různé druhy finálních povrchů. Není to nuda o třech hnědých tónech, ale chápeme se, že z principu nejde dosáhnout všech barev. Zdroje pro hliněnou omítku i přidaný pigment jsou zkrátka přírodní.
Hliněné omítky se pomocí směsi pigmentů a jílu už dostávají k bílé barvě. Čistě/sněhově bílá to ovšem nebude. Hliněnou omítku můžete překrýt bílou barvou. Ztratí svůj hliněný půvab a už nepoznáte, že jde o hliněnou omítku, ale obarvit na bílo jde. Jinak se k bílé barvě bez syntetických pigmentů nedostanete.
Ano, hliněná omítka akumuluje vlhkost a je tedy difuzně otevřená. Takže vlhkost akumuluje a poté je schopná uvolnit ji zpět do místnosti. A nebo ji propustí ven do exteriéru (pokud má objekt difuzně otevřenou konstrukci). HO akumuluje i teplo a umí sálat teplo, díky čemuž teplo se déle drží uvnitř objektu.
Další informace k této službě si můžete zjistit zde