Je hliněná omítka zdravá?

Vzhledem k použitým materiálům je hliněná omítka tak zdravá, jak jen může být. Hlína (jílovitá), písek, případně sláma, kravská mrva, plevy a konopné pazdeří. Navíc tohle všechno můžete mít ze svého okolí, třeba i zahrady. Máte tedy možnost vědět původ každé složky vaší omítky. A tím je taky ohleduplná k budoucím generacím, našim dětem; uhlíková stopa může být velmi nízká díky nízkým nárokům na výrobu (vypěstování) každé složky a taky díky minimalizaci nutné dopravy.

Hliněná omítka je difuzně otevřená, je tedy schopná akumulovat vzdušnou vlhkost a zase ji uvolňovat do místnosti, což moc nesvědčí plísním, a to je fajn. Plesnivět umí, ale je k tomu méně náchylná než konvenční omítky. Hliněná omítka z naší dílny neobsahuje žádná syntetická pojiva, žádné plastifikátory, žádné syntetické barvy a podobně. Za nás tedy nejzdravější omítka na trhu je právě ta hliněná.

Další příbuzné otázky

Kolik stojí 1m2 hliněné omítky?

Pro hrubý odhad ceny realizace hliněných omítek používáme jednoduchý přepočet. Ve chvíli, kdy budete mít změřené m2 stěn, stačí toto číslo vynásobit 1200 Kč. V současné chvíli je to koeficient, který používáme k odhadům cen. V této sumě je zahrnuta jak práce a kupovaný materiál, tak i náklady na ubytování, dopravu a vše ostatní potřebné. Pokud se budeme snažit ušetřit a vy přiložíte ruku k dílu, možná se dostaneme k 1000 kč/m2. Pokud si člověk začne hrát s detaily, barvami a tvary, hravě se dostane nad 1500 Kč/m2. Pokud vás tyto částky neodradí, můžeme přejít k dalším krokům a hledat způsoby, jak vaše přání proměnit v realitu.

STRUČNÁ ODPOVĚĎ - od 1000 Kč/m2 do 1500 Kč/m2

Co dělat, když ušpiním hliněnou omítku?

Pokud je znečištění jen lehké, doporučujeme si zvyknout. Vše se časem okouká. Pokud je znečištění větší, postupujte stejně jako při opravě hliněných omítek - buď lokálně, do ztracena nebo celou zeď.

golem hlinař

Další informace k této službě si můžete zjistit zde