Je hliněná omítka zdravá?

Vzhledem k použitým materiálům je hliněná omítka tak zdravá, jak jen může být. Hlína (jílovitá), písek, případně sláma, kravská mrva, plevy a konopné pazdeří. Navíc tohle všechno můžete mít ze svého okolí, třeba i zahrady. Máte tedy možnost vědět původ každé složky vaší omítky. A tím je taky ohleduplná k budoucím generacím, našim dětem; uhlíková stopa může být velmi nízká díky nízkým nárokům na výrobu (vypěstování) každé složky a taky díky minimalizaci nutné dopravy.

Hliněná omítka je difuzně otevřená, je tedy schopná akumulovat vzdušnou vlhkost a zase ji uvolňovat do místnosti, což moc nesvědčí plísním, a to je fajn. Plesnivět umí, ale je k tomu méně náchylná než konvenční omítky. Hliněná omítka z naší dílny neobsahuje žádná syntetická pojiva, žádné plastifikátory, žádné syntetické barvy a podobně. Za nás tedy nejzdravější omítka na trhu je právě ta hliněná.

Další příbuzné otázky

Existuje bílá hliněná omítka?

Hliněné omítky se pomocí směsi pigmentů a jílu už dostávají k bílé barvě. Čistě/sněhově bílá to ovšem nebude. Hliněnou omítku můžete překrýt bílou barvou. Ztratí svůj hliněný půvab a už nepoznáte, že jde o hliněnou omítku, ale obarvit na bílo jde. Jinak se k bílé barvě bez syntetických pigmentů nedostanete.

Má hliněná omítka schopnost akumulace vodní vlhkosti?

Ano, hliněná omítka akumuluje vlhkost a je tedy difuzně otevřená. Takže vlhkost akumuluje a poté je schopná uvolnit ji zpět do místnosti. A nebo ji propustí ven do exteriéru (pokud má objekt difuzně otevřenou konstrukci). HO akumuluje i teplo a umí sálat teplo, díky čemuž teplo se déle drží uvnitř objektu.

golem hlinař

Další informace k této službě si můžete zjistit zde