Je hliněná omítka zdravá?

Vzhledem k použitým materiálům je hliněná omítka tak zdravá, jak jen může být. Hlína (jílovitá), písek, případně sláma, kravská mrva, plevy a konopné pazdeří. Navíc tohle všechno můžete mít ze svého okolí, třeba i zahrady. Máte tedy možnost vědět původ každé složky vaší omítky. A tím je taky ohleduplná k budoucím generacím, našim dětem; uhlíková stopa může být velmi nízká díky nízkým nárokům na výrobu (vypěstování) každé složky a taky díky minimalizaci nutné dopravy.

Hliněná omítka je difuzně otevřená, je tedy schopná akumulovat vzdušnou vlhkost a zase ji uvolňovat do místnosti, což moc nesvědčí plísním, a to je fajn. Plesnivět umí, ale je k tomu méně náchylná než konvenční omítky. Hliněná omítka z naší dílny neobsahuje žádná syntetická pojiva, žádné plastifikátory, žádné syntetické barvy a podobně. Za nás tedy nejzdravější omítka na trhu je právě ta hliněná.

Další příbuzné otázky

Na co lze nanášet hliněnou omítku?

Obecně se dá říct, že hliněnou omítku lze nanášet na všechny druhy podkladů. Je potřeba zvolit správný postup a správné složení vrstev s ohledem na zvolený výsledek. Proto doporučujeme konzultaci při projektování (novostavba) a u rekonstrukcí před záhajením prací, tedy ještě než začnete sundávat původní omítku a plánovat postup rekonstrukce (může se třeba stát, že vám dokážeme ukážeme ušetřit práci a peníze).

Jak dlouho vydrží hliněná omítka?

Běžné opotřebení hliněných omítek se děje jako u konvenčních omítek. Jednou za čas můžete omítku přeštukovat (tj. přidáním další vrstvy) nebo přemalovat difuzně otevřeným nátěrem (třeba hliněným nátěrem). Tyto nátěry nabízí i konvenční prodejci barev, například Keim, se kterými máme praktické zkušenosti.

golem hlinař

Další informace k této službě si můžete zjistit zde