Zachraňte stodoly
Co nás každoročně čeká na rodinném festivalu ZaCHRAŇTE stodoly v Hrubé Vrbce? To a mnohem víc se dozvíte v našem článku.
Jak jednoduché je realizovat hliněné omítky v interiéru? Co musíte vědět, umět a vlastnit, abyste dosáhli kýženého výsledku? Tedy dlouhodobě funkční hliněné omítky bez prasklin, opadávání, hladké, rovné a příjemné na pohled i dotek a společný život. Sepsali jsme pro vás informace o procesu aplikace finální (fajnové) vrstvy hliněné omítky, na kterou se doma budete dívat mnoho let. Budete vědět o důležitosti finální úpravy hliněné omítky. Dozvíte se, co je potřeba mít v interiéru hotové a které řemeslníky zavolat, než se pustíte do finální vrstvy omítky. Tipy, jak si práci zorganizovat. A samozřejmě jak postupovat při samotné aplikaci. Na co si dát pozor a kterým chybám se vyhnout. Směle do toho!
Finální hliněná omítka je poslední, nejjemnější vrstva hliněné omítky, která se zpravidla nanáší na hrubou hliněnou omítku či na jiný vhodný podklad. Jiným podkladem může být stavební lepidlo nebo původní vápenná/vápenocementová omítka. V případě vápenné/vápenocementové omítky je na místě dát si velký pozor na soudržnost.
Finální hliněná omítka je tedy ta část omítky, kterou máme v hotovém interiéru denně na očích.
Nejpodstatnějším rozdílem mezi finální a hrubou hliněnou omítkou je zrnitost písku. Pro finální omítku je ideální velikost zrna písku do 2mm. Některé finální omítky mohou mít ještě menší zrnitost písku nebo ho nemusí obsahovat vůbec. Množství a druh písku nám ovlivní zrnitost finální omítky.
Další, co nám může velmi ovlivnit vzhled finální vrstvy, je způsob závěrečné úpravy povrchu. Mluvíme o filcování a nebo o hlazení.
Filcovaný povrch je nejběžnější povrchová úprava hliněné omítky. K jejímu provedení používáme různé typy molitanových hub. Jejich tvrdost a hrubost si volíme podle druhu omítky a zkušeností realizátora. Filcování provádíme nejčastěji dvakrát za mokra a jednou za sucha. Filcování za sucha je důležitý krok. Výrazně omezí sprašování finální hliněné omítky. Filcovaný povrch bývá na omak hrubý a dá se snadno provádět s jakýmkoli druhem hliněných omítek.
Hlazený povrch je složitější disciplína, časově i fyzicky náročnější. Pokud ji chcete dělat profesionálně, potřebujete různé druhy hladítek - plastové, japonské, benátské aj. Vystačit si se dnem od jogurtu (jako hladítkem) můžete na pár metrech doma v obývacím pokoji. U hlazených povrchů obecně platí, čím menší zrnitost materiálu, tím lépe se hladí. Při hlazení nejlevnějších typů finálních hliněných omítek je výsledek nejistý, zdlouhavý a pracný. Jen těžko se dá vytvořit celistvý hladký povrch. V tomto případě je lepší sáhnout po dražších a jemnějších materiálech. Finální vrstva bude příjemná na omak a nebude sprašovat. Kvůli své náročnosti (dražší materiál i práce) tento finální povrch není tak častý jako filcovaný.
Obrovskou výhodou finálních hliněných omítek je jejich přírodní barevná škála. Přizorená barva hliněné omítky se pohybuje v odstínech hnědé. Hnědé jíly jsou získávány povrchovou těžbou, jsou dostupnější, snadněji zpracovatelnější, a proto levnější. Přejeme-li si světlejší odstíny, lze jich dosáhnout přidáním hlubinných kaolinických jílů nebo přidáním přírodních pigmentů.
Pigmentace hliněných omítek se provádí buď při výrobě nebo dobarvením hotové směsi přímo na stavbě. Při přidávání pigmentu na stavbě hrozí, že se při dalším míchání nedodrží poměr a výsledná omítka bude mít jiný odstín. Proto všem našim zákazníkům doporučujeme vybrat si z barevné škály předpřipravených hliněných omítek. Vzorník hliněných omítek mají zpravidla výrobci na svých stránkách nebo jsou schopni poslat malé množství pro vytvoření vzorků doma. Osobně můžete vidět nejběžněji používané odstíny finálních hliněných omítek v našem sídle a vzorkovně zároveň, v Zelené Hoře u Vyškova, půl hodiny cesty od Brna.
Pokud si přejeme mít zajímavou dekorativní vrstvu, můžeme uvažovat o přidání organické složky - plevy, levandule, kopretiny, pazdeří a podobně. Další možností, jak se dá obohatit finální štuková vrstva je přidání anorganické složky - rozdrcené skleněné kuličky, perleťové vsypy, barevná sklíčka a kamínky.
Než se pustíte do realizace finální hliněné omítky, je potřeba nejdříve zajistit dokončení všech předcházejících kroků a dodržení technologických postupů. Nezapomeňte si odškrtnout tyto položky:
Finální hliněná omítka se realizuje na vyschlý a vyzrálý podklad. Je-li podkladem hliněná malta, její vyzrání přichází ve stejný čas jako vyschnutí. Vyschnutí poznáme tak, že podklad má všude stejnou barvu. Při vysychání se mohou objevit trhliny a praskliny. Pokud jsou vlásečnicového charakteru, není důvod je jakkoliv řešit. Vlásečnicovité praskliny způsobuje změna objemu omítky, když ji opouští voda. Pokud se někde objeví větší trhlina, je důležité zjistit, jestli se omítka neoddělila od podkladu. Pokud ano, je nutné toto místo opravit ještě před nanesením finální hliněné omítky. V případě konvenčních lepidel, postupujte dle technického listu výrobce.
Před aplikací finální vrstvy, musí být podklad provedený řemeslně správně:
Mějte na paměti, že finální vrstva, kterou natahujete, je pouze krycí - ne vyrovnávací. Pokud máte někde větší nerovnosti (které nechcete), je potřeba je odstranit. Boule oškrabeme pomocí škrabáku na omítku a "lavóry" vyplníme správným množstvím malty. Celoplošně, pomocí škrabáku, odstraníme přebytečné kousky malty, které vznikly při natahování hrubé omítky.
Nezapomínáme ani na stavební připravenost ostatních řemesel:
Práce, bez které nejsme schopni realizovat finální hliněnou omítku, je osazení parapetů. Parapety jsou nezbytnou součástí příprav. Samozřejmě i s jejich zapravením. Další důležitý řemeslník je obkladač. Pro zdárnou realizaci koupelny nebo jakékoli místnosti s tvrdou podlahou, je potřeba mít hotové obklady a dlažbu.
Doporučujeme mít hotové také osazení zárubní a obložek dveří. U zárubní bych si troufl říct, že být musí. Obložky jsou doporučeny. Hotové dřevěné olištované podlahy také vítáme. Ale pokud hotové nejsou, překážka pro aplikaci finální hliněné omítky to není.
Je důležité si uvědomit, že hliněný štuk je finální úprava. Proto všechny nedokonalosti - spáry u obložek, u lišt, fabion u obkladu - by měla vyřešit hliněná omítka. Po vás už nepřijde žádný malíř, který tyhle drobnosti doladí a povrch sjednotí nátěrem. Opravy a dodělávky na hliněných omítkách jsou náročná záležitost a je lepší jim předcházet.
Abych to uzavřel. Rozhodně se nepouštějte do aplikace finální hliněné omítky bez osazených parapetů. Bez hotových obkladů se do práce raději ještě nepouštějte. A bez ostatních kroků s rizikem, které se dá snést. Očekávejte ale práci navíc.
Potřebujete následující vybavení: