ZaCHRAŇTE stodoly je naše srdcová akce babího léta. Rodinný festival plný dobré nálady, příjemné práce, zábavy, řemesel a přírodních materiálů. Společně s obcí Hrubá Vrbka, Národním památkovým ústavem a dalšími srdcaři ji pořádáme každý rok začátkem září právě v Hrubé Vrbce na jihu Moravy.
O co jde?
ZaCHRAŇTE stodoly je festival pro celou rodinu, v malé obci na Moravě, v okrese Hodonín. “Cesta do Vrbky je doslova malebná a stojí za to. Program jsme přichystali odborný i zábavný pro děti i dospělé. Přednášky, tvořivé dílničky, osahání řemesel vlastní rukou – například nanášení hrubé omítky, příprava omítky, finální omítky, hliněné podlahy, jízda kočárem, turnaj v kuličkách, úžasná detektivní hra pro celou rodinu, divadelní a hudební vystoupení. I když jsem spolupořadatel, beru s sebou každoročně celou rodinu,” říká Ondra Adamský, zakladatel pořádajících Hlinařů.
Jak se říká, spojili jsme příjemné s užitečným a vy za námi můžete přijet s celou rodinou a zároveň se přiučit o řemeslech, přírodních materiálech a tradičních stavbách.
Každý rok volíme téma trošku jiné, pořád se ale točíme kolem řemesla. V minulých letech jsme ve stodolách opravovali hliněné podlahy, vnitřní hliněné omítky, vnější vápenné fasády a došlo i na tesání trámů.
Proč Hrubá Vrbka?
“Myšlenka uspořádat workshop, v počátku zaměřený výhradně na tradiční hliněné technologie, se zrodila z potřeby oživit tradiční řemeslo při záchraně výjimečného souboru podélně průjezdných stodol v Hrubé Vrbce,” říká Alena Dunajová z Národního památkového ústavu v Brně, která se na chodu festivalu podílí.
Podél zahrad Hrubé Vrbky se doslova line památkově chráněná zóna - malebné stodoly, jedna vedle druhé, kam jen oko dohlédne. Nejstarší z nich byly postaveny v 18. století a my se těšíme, že budou další století dělat krásu. A tak se věnujeme jejich obnově s důrazem na původní řemesla a materiály.
Kdo se s námi zabaví
Celý den je naplněný zábavou pro děti i dospělé. Snažíme se myslet na všechny věkové kategorie a chystat pestrý program.
Můžete se těšit na:
vystoupení místních tanečních souborů,
tvořivé dílny pro děti, ale i dospělé,
divadla loutková či hraná,
turnaj v kuličkách (také pro děti i dospělé),
detektivní hru, která vás hravě provede obcí a jejími zajímavostmi,
přednášky o řemesle, přírodních materiálech a podobných krásných tématech,
jízdu kočárem taženým koňmi,
odborné přednášky.
A jaké řemeslo si s námi můžete osahat? Příkladem:
přípravu hliněných omítek,
nanášení hliněných omítek,
nanášení olejových nátěrů,
nanášení vápenných nátěrů,
výroba nepálených cihel,
dusání hliněné podlahy,
tesařské práce,
renovace starých dveří.
Velmi doporučujeme udělat si za námi na Stodoly výlet, pokud se chystáte stavět přírodní dům nebo rekonstruovat v duchu přírodního stavitelství a materiálů (hliněné omítky, vápenné fasády, vápenné nátěry, hliněné podlahy a další). Můžete si osahat finální povrchy, ale i práci, která jejich vytvoření předchází, poradit se s lidmi z oboru a nasbírat cenné kontakty pro vaši stavbu.
Akce se koná i za nepředvídatelných deštíků babího léta. Na nepřízeň počasí jsme vybaveni v podobě velkých stanů. Občerstvení zajišťujeme taktéž.
ZaCHRAŇTE stodoly se koná už v pátek, nenechte se ale zmást a přijeďte za námi až v sobotu. Pátky je zde společnost uzavřená - jezdí za námi děti z okolních základních a mateřských škol a my se věnujeme jen a jen jim.
Jak se to stalo
Už v roce 2013 se sešla touha oživit tradiční řemeslo s nápadem pomoci zachránit stodoly v Hrubé Vrbce. Národní památkový ústav, ÚOP v Brně spojil síly s obcí Hrubá Vrbka a založili dnes již tradiční festival ZaCHRAŇTE stodoly. Hlinaři se přidali kolem roku 2020, protože nás festival nadchl.
Hned od prvního ročníku je výsledkem minimálně jedna obnovená stavba - stodola, při jejichž opravách si mohli účastníci vyzkoušet šlapání, míchání, nahazování hliněné omítkové směsi na zdivo, přípravu povrchů pro omítání, výrobu hliněných nepálených cihel a hliněných válků, zdění i dusání hliněné podlahy.
V průběhu deseti let byl festival obohacen o doprovodný program a rozšířila se také nabídka řemesel.
“Sedm ročníků proběhlo dosud v Hrubé Vrbce. Tři jednodenní akce pod názvem Oslava hlíny, oslava života se uskutečnily v jiných lokalitách,” upřesňuje Alena Dunajová. U Trech kameňů nad Kuželovem v roce 2016 vzniklo hliněné topeniště. V roce 2018 se omítala hliněná stěna v muzeu v Žarošicích. A v roce 2019 proběhla oprava zdiva z nepálených cihel, restaurování a oprava malovaných stěn trámového stropu světnice v kulturní památce venkovské usedlosti č. p. 74 v Lysovicích.
Každý ročník workshopu posunul o krok proces záchrany historických staveb, spojených zejména s lidmi, kteří v nich bydlí a využívají je. Jedním z hlavních přínosů je uvědomění si hodnot, které tradiční stavby přinášejí, a potřeba je zachránit ve věrohodné podobě pro další generace.